Seculink

Montaż monitoringu - kamery IP, telewizja przemysłowa

Nowoczesny monitoring to zestaw urządzeń służących do rejestrowania obrazu (czasami również dźwięku) oraz jego podglądu na ekranie lokalnym lub zdalnie. Telewizja przemysłowa jest coraz bardziej powszechnie stosowana jako element zabezpieczenia budynków, posesji czy miast. Podgląd obrazów w trybie on-line przez operatora umożliwia natychmiastową interwencję. Zapisy monitoringu mogą służyć jako bardzo istotny element w sprawach związanych z kradzieżą, napadem czy uszkodzeniem mienia, dlatego montaż monitoringu w obiektach jest tak ważny.

System telewizji przemysłowej składa się z zestawu kamer, rejestratora i innych urządzeń wraz z niezbędnym okablowaniem i oprogramowaniem. Kamery wchodzące w jego skład mogą być wykonane jako analogowe lub cyfrowe/IP. Dotychczas najczęściej spotykane przemysłowe kamery analogowe, są coraz częściej zastępowane kamerami o dużej rozdzielczości (systemy CVI, AHD), lub w przypadku nowych systemów kamerami IP. Instalacje kablowe stosowane w systemach analogowych prowadzone są kablami koncentrycznymi lub skrętką komputerową wraz z użyciem transformatorów dopasowujących sygnały do tego typu linii. Rejestratory wykonywane są albo w postaci kart komputerowych albo jako urządzenia wolnostojące. Producenci oferują oprogramowanie pozwalające na zdalny podgląd on-line obrazów z kamer przemysłowych i odczyt zapisanych obrazów w pamięci rejestratora, różnego rodzaju inne operacje na zarejestrowanym materiale, a także konfigurację rejestratora i poszczególnych urządzeń.

Obecnie obserwuje się spadek cen i tym samym coraz częstsze stawianie na montaż przemysłowych kamer IP w nowo budowanych systemach monitoringu. Posiadają one techniczną przewagę nad wersjami analogowymi i większe możliwości zdalnej konfiguracji.


Seculink — mgr inż. Janusz Franczak
ul. Kluzeka 3
31-222 Kraków,
Tel. 691-514-533
Email: info@seculink.com.pl